seniorzy stojący na scenie z różami

20 czerwca Centrum Kultury w Słomnikach zakończyło warsztaty stałe, spotkania oraz wycieczki organizowane w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słomnikach.

UTW w Słomnikach działa nieprzerwanie od roku 2017 – słuchacze w wieku senioralnym w trakcie całego roku akademickiego, trwającego od października do czerwca, mają okazję uczestniczyć w licznych zajęciach, spotkaniach i wyjazdach kulturalnych oraz rekreacyjnych, każdorazowo dostosowanych do ich wieku i zainteresowań. W roku akademickim 2023/2024 w Centrum Kultury odbywały się następujące spotkania w grupach stałych: warsztaty wokalne, warsztaty teatralne, warsztaty taneczne, warsztaty rysunku i malarstwa, warsztaty rękodzieła artystycznego, gimnastyka dla seniora, gimnastyka weekendowa na hali sportowej (w okresie listopad - marzec), spacery nordic walking, oraz wyjazdy na basen i gimnastyka w wodzie. Wśród wymienionych warsztatów tylko trzy organizowane były w formule odpłatnej.

Działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Słomnikach to jednakże nie tylko warsztaty stałe, ale różnorakie inicjatywy kulturalne i wydarzenia. Wspominając tylko niektóre: w październiku 2023 grupa taneczna Żywioły i grupa wokalna Fantazja uczestniczyły w VIII Oświęcimskich Spotkaniach Seniorów; w listopadzie w murach Centrum Kultury odbył się Gminny Dzień Seniora, a członkowie UTW odwiedzili Teatr STU, aby obejrzeć spektakl „Songi dla Teatru STU” oraz Mutikino, aby móc podziwiać produkcję „Chłopi”; w grudniu grupy artystyczne wystąpiły na plenerowej scenie w czasie Festiwalu Anielskiego, a członkowie UTW obejrzeli wystawiany na deskach Teatru KTO „Słoneczni Chłopcy”; w styczniu Centrum Kultury zorganizowało wyjazd na koncert oratoryjny z okazji 10. rocznicy śmierci W. Kilara w Filharmonii Krakowskiej; w lutym członkowie UTW brali udział w Sportowych Senioraliach organizowanych na hali sportowej w Słomnikach; w marcu wspólnie przeżywaliśmy premierę spektaklu grupy teatralnej UTW pn. „Złote Gody”; natomiast kwiecień obfitował w wycieczki połączone z plenerowymi spacerami: do Dworku Jana Matejki w Krzeszowicach oraz w Dolinkę Będkowską, w czerwcu członkowie grup artystycznych UTW zaprezentowali swoje umiejętności na scenie plenerowej w ramach pikniku Perełki, a rok akademicki zakończyliśmy wycieczką do „Ogrodu pełnego lawendy” obfitującą w lawendowe warsztaty i sesje fotograficzną.

Olbrzymi wkład w działalność UTW w Słomnikach ma stowarzyszenie Jurajski Uniwersytet Trzeciego Wieku, z prezes Barbarą Kapuścik na czele. Stowarzyszenie zrzesza osoby w wieku senioralnym z terenu gminy Słomniki organizując różnorodne warsztaty i wycieczki rekreacyjne, ale też włączając się czynnie w życie naszej małej społeczności. Warto tu choćby wspomnieć o systematycznych odwiedzinach seniorów z JUTW w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach z okazji Mikołajek czy Dnia Dziecka. Co istotne, tym roku kalendarzowym stowarzyszeniu udało się pozyskać znaczne środki w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań w zakresie kultury i sportu Burmistrza Gminy Słomniki, dzięki czemu zarząd zaplanował szereg wyjazdów wakacyjnych i jesiennych dla seniorów z terenu gminy Słomniki. Kolejną inicjatywą stowarzyszenia było pozyskanie środków od LGD Korona Północnego Krakowa w ramach Programu Działaj Lokalnie 2024 – już jesienią stowarzyszenie rozpocznie realizację projektu „Eko-senior”.

Centrum Kultury dziękuje wszystkim członkom UTW w Słomnikach, zarządowi stowarzyszenia JUTW i instruktorom, prowadzącym zajęcia w ramach UTW, za mijający, intensywny, pełen radości i wzruszeń rok akademicki 2023/2024. Mieszkańców naszej gminy zainteresowanych dołączeniem w szeregi UTW zapraszamy do zapisów w sekretariacie Centrum Kultury w Słomnikach do końca sierpnia.

mgck

DSC00032
DSC03181
DSC06861
DSC09017
DSC09598
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5